FiM – Koniec S-Adama

Dyrektor Caritasu Polska ksiądz Adam Dereń wyleciał z pracy. Stało się to zaraz po publikacji „FiM” na temat jego bestialskich praktyk mobbingowych wobec podległych mu pracowników.

Tymczasem „Rzeczpospolita” napisała  – jak zwykle – że dymisja Derenia jest efektem ujawnienia przez nią szkodliwej dla Kościoła działalności kapłana. Szkoda, że żurnalistom rządowego dziennika zabrakło odrobiny rzetelności (a może pamięci), by przyznać, że o skandalicznych, mobbingowych praktykach księdza dyrektora (nazywanego przez podwładnych S-Adamem) pisaliśmy już na początku 2004 roku, a ostatnio poświęciliśmy mu sążnisty artykuł („FiM” 23/2007).

Decyzję o mianowaniu następcy księdza Derenia Episkopat Polski podjął na ostatnim zebraniu plenarnym w Kamieniu Śląskim. Wcześniej badano liczne zarzuty kierowane pod jego adresem. Z naszych informacji wynika, że dokładnie analizowane były (i potwierdzane) publikacje „FiM” i „Rzepy”.

Przypomnijmy: szykanowani, ośmieszani, wyszydzani i poniewierani najgorszymi epitetami pracownicy CP w najlepszym przypadku trafiali do psychiatry, w innych lądowali w szpitalu z ciężkimi psychozami i innymi chorobami spowodowanymi nieludzkim stresem.

Jeszcze w piątek ks. Dereń był tak pewny zachowania stołka, że odgrażał się gnębionym pracownikom, którzy dotarli do mediów z prośbą o ratunek.
– Nic mi nie zrobią. A teraz ja rozliczę się z wami i ze szmatławymi gazetami, które mnie zniesławiły – mówił, strasząc sądami i prokuraturą.

A jednak zwierzchnicy w Episkopacie nie podzielili optymizmu księdza Adama Derenia i po rozmowach z załogą Caritas Polska (byłą i obecną) wywalili czym prędzej dyrektora potwora. W oficjalnym komunikacie dla mediów to Dereń sam złożył dymisję, ale jak było naprawdę, wie w Caritasie każdy.

Nowym szefem Caritasu Polska został ks. prałat Marian Subocz (lat 60) z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który przed laty był pierwszym dyrektorem CP.
– To wspaniała decyzja biskupów! – cieszy się jedna z pracownic Caritasu. Inni zatrudnieni w CP też wyrażają wprost entuzjastyczną radość.
– Ksiądz doktor Subocz to rozważny, uczciwy i sprawiedliwy kapłan – mówi nam jedna z pracowniczek Caritasu Polska.
– Nareszcie w tej firmie, obracającej olbrzymimi pieniędzmi i darami rzeczowymi, pojawi się człowiek, do którego ludzie będą mieli zaufanie.

Z nominacji kapłana ze Słupska zadowoleni są również szefowie diecezjalnych placówek Caritasu, czego nie ukrywali tuż
po ogłoszeniu odejścia ks. Derenia. – Wrzód pęczniał i w końcu musiał być przecięty – powiedział „FiM” jeden z szefów CP.

My też mamy odrobinę satysfakcji, bo kilkakrotnie opisywaliśmy poważne grzechy zdymisjonowanego kapłana kierującego kościelną instytucją. Szkoda, że już wcześniej, po bardzo krytycznym artykule „FiM” sprzed trzech lat, nie było reakcji kościelnych hierarchów.

[2007] FaktyiMity.pl Nr 25(381)/2007

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: