Legnica: Caritas żąda nielegalnych opłat

Kościelna lecznica każe dopłacać do usług finansowanych przez NFZ

Legniczanin Wiesław Barański jest niezadowolony, bo za teoretycznie darmową rehabilitację będzie musiał zapłacić sto złotych. – Dostałem skierowanie od lekarza rodzinnego na zabiegi w kriokomorze – opowiada Wiesław Barański. – Wiosną skorzystałem z oferty legnickiej Caritas. Byłem bardzo zadowolony i teraz też tam poszedłem. Ale powiedziano mi, że jedno wejście do kriokomory kosztuje 5 zł.

Emeryt wyliczył, że za 20 zabiegów przepisanych mu przez lekarza zapłaci sto złotych.
– Przecież są one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – nie daje za wygraną legniczanin. – Caritas dostaje pieniądze i jeszcze pobiera dodatkowe opłaty. Chce na biednych ludziach zarabiać?
Zbulwersowany Barański napisał skargę do legnickiego oddziału NFZ.

– Dostałem odpowiedź, że muszę poczekać, bo pracownicy Funduszu poprosili Caritas o wyjaśnienie – mówi Barański. – Przecież ten zabieg kosztuje około 13 zł, a dodatkowe pieniądze stanowią prawie 40 procent. Inne zakłady świadczące usługi rehabilitacyjne nie biorą dodatkowych pieniędzy.

Legnicka Caritas prowadzi rehabilitację w budynku dawnego szpitala zakaźnego. Pięknie odrestaurowana placówka robi wrażenie. Zapytaliśmy recepcjonistkę, czy ze skierowaniem od lekarza możemy skorzystać z kriokomory. Usłyszeliśmy, że najbliższy wolny termin jest w grudniu. Zapytana o opłaty recepcjonistka wskazała tablicę ogłoszeń.

– Tam jest informacja dyrektora ks. Czesława Włodarczyka – powiedziała nam.
Ksiądz dyrektor informuje, że z powodu wysokich kosztów pracy urządzenia pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 5 złotych. Kilkakrotnie próbowaliśmy się skontaktować z ks. Włodarczykiem, ale był nieuchwytny.

– Dopłacanie do usług finansowanych przez NFZ jest nielegalne – zapewnia Joanna Mierzwińska, rzeczniczka NFZ. – Na temat tego, co się dzieje w legnickiej Caritas, wypowiemy się, gdy dostaniemy od niej wyjaśnienia.

Problemów z dodatkowymi opłatami legnicka Caritas nie ma w Jeleniej Górze. Tutaj prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu rehabilitacyjnym. Jest też poradnia dla dzieci. W zakładzie pracują Siostry Franciszkanki Rodziny Marii.

Legnicka Caritas prowadzi również aptekę św. Marcina, warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej, centrum pomocy migrantom i uchodźcom, świetlice parafialne i kuchnie dla ubogich.

[2010] GazetaWroclawska.pl

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: